REKLAMA
Znaleziono 3241 wyników
Pociągi wracają na malowniczą trasę Kłodzko – Kudowa-Zdrój [FILM+ZDJĘCIA]artykuł
Pokaż artykuł
Pociągi wracają na malowniczą trasę Kłodzko – Kudowa-Zdrój [FILM+ZDJĘCIA]
Na ferie zimowe, od piątku 31 stycznia znów dojedziemy pociągiem do uzdrowisk Kotliny Kłodzkiej. PKP PLK S.A. kończą pierwszy etap robót między Kłodzkiem a Dusznikami-Zdrojem. Wykonane prace na 13 km torów pozwolą na powrót pociągów na dolnośląską górską linię kolejową. Zrealizowanie zadania w 2026 r. skróci czas podróży z Kłodzka do Kudowy-Zdroju. Wartość inwestycji to ponad 100 mln zł.
Trwa przebudowa stacji kolejowej w Giżycku [FILM]artykuł
Pokaż artykuł
Trwa przebudowa stacji kolejowej w Giżycku [FILM]
Stacja Giżycko zmienia się dla mieszkańców i turystów. Przebudowane perony zapewnią wygodny dostęp do kolei. Dzięki budowie sieci trakcyjnej do miasta dojadą pociągi elektryczne, co zapewni szybsze i sprawniejsze podróże. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują inwestycję za około 650 mln zł przy współudziale środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Polska straci 3 mld zł unijnego dofinansowania? Co dalej z budową kolejowego tunelu średnicowego pod Łodzią? [FILM]artykuł
Pokaż artykuł
Polska straci 3 mld zł unijnego dofinansowania? Co dalej z budową kolejowego tunelu średnicowego pod Łodzią? [FILM]
Tunel średnicowy w Łodzi miał stanowić jedną z najważniejszych inwestycji kolejowych w Polsce. Obecnie istnieje jednak poważne ryzyko, że to wielkie przedsięwzięcie stanie się punktem krytycznym zarówno dla dwóch kolejnych wykonawców, mieszkańców centrum miasta, jak i dla budżetu państwa. Sytuacja jest niezwykle złożona i trudna.
Szybsze podróże z nowych peronów na trasie Kraków - Tunelartykuł
Pokaż artykuł
Szybsze podróże z nowych peronów na trasie Kraków - Tunel
Do 120 km/h podniesiona zostanie prędkość na fragmentach linii kolejowej numer 8, na odcinku Kraków Główny – Tunel. Dzięki wymianie torów, sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem zwiększy się przepustowość na ważnej trasie łączącej stolicę Małopolski z Kielcami, Łodzią i Warszawą, a czas przejazdu skróci się o 3 minuty. Podróżni skorzystają z nowoczesnych peronów.
Nowa hala peronowa na stacji w Bytomiu już zachwyca [ZDJĘCIA]artykuł
Pokaż artykuł
Nowa hala peronowa na stacji w Bytomiu już zachwyca [ZDJĘCIA]
Hala peronowa w Bytomiu robi wrażenie. Obiekt został uzupełniony o przeszklenia, a podróżnych przywita ledowy napis z nazwą stacji. Kontynuowane są prace przy budowie peronów, wind i przejścia pod torami. Efektem inwestycji na odcinku Chorzów Batory – Nakło Śląskie będą sprawniejsze podróże oraz przewóz towarów ze Śląska w stronę portów. Wartość prac to ponad 1,3 mld zł, dofinansowanie pochodzi z Unii Europejskiej.
Po 50 latach pociągi wrócą do Srebrnej Góry. Trwa rewitalizacja linii kolejowej nr 318 [FILM]artykuł
Pokaż artykuł
Po 50 latach pociągi wrócą do Srebrnej Góry. Trwa rewitalizacja linii kolejowej nr 318 [FILM]
Projekt zakłada kompleksową modernizację linii kolejowej nr 318, w jej historycznym przebiegu. Prace prowadzone są etapowo – w I etapie zrewitalizowano odcinek Bielawa Zachodnia – Bielawa Nowa (ok. 4,5 km), a obecnie trwa modernizacja trasy do Srebrnej Góry.
W Katowicach realizowana jest największa kolejowa inwestycja w historii woj. śląskiego [FILM]artykuł
Pokaż artykuł
W Katowicach realizowana jest największa kolejowa inwestycja w historii woj. śląskiego [FILM]
PKP PLK S.A. realizują największą kolejową inwestycję w historii województwa śląskiego. Jej efektem będą bezpieczne podróże, nowe przystanki oraz większe możliwości w ruchu pociągów. Prace polegać będą na przebudowie torów, rozjazdów i czterech wiaduktów w Katowicach. Inwestycja na linii Będzin – Katowice Piotrowice jest dofinansowana z UE w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.
Małopolska: Kolej wraca na trasę Nowy Sącz – Marcinkowiceartykuł
Pokaż artykuł
Małopolska: Kolej wraca na trasę Nowy Sącz – Marcinkowice
Na południu kraju po ponad 20 latach wracają połączenia kolejowe na Sądecczyznę. Wydarzenie to pokazuje skalę zmian zachodzących na polskiej kolei, dzięki inwestycjom realizowanym przez Polskie Linie Kolejowe w ramach Programu Kolej+ oraz Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Kolejowy tunel średnicowy w Łodzi z nowym wykonawcą dopiero w 2026 roku? PKP PLK rusza z konsultacjami po dwóch latach przestojuartykuł
Pokaż artykuł
Kolejowy tunel średnicowy w Łodzi z nowym wykonawcą dopiero w 2026 roku? PKP PLK rusza z konsultacjami po dwóch latach przestoju
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły wstępne konsultacje rynkowe dotyczące dokończenia tunelu średnicowego w Łodzi. To pierwszy krok po odstąpieniu od umowy z dotychczasowym wykonawcą, które nastąpiło niespełna miesiąc temu. Prace przy drążeniu tunelu stoją od września 2024 roku, kiedy podczas przejścia pod al. 1 Maja zawaliła się część kamienicy znajdującej się bezpośrednio nad maszyną TBM. Od tamtej pory inwestycja jest zamrożona, a około 250 mieszkańców wciąż mieszka w hotelach i lokalach zastępczych.
Koleje Dolnośląskie apelują: włączmy Towarową Obwodnicę Wrocławia do ruchu pasażerskiegoartykuł
Pokaż artykuł
Koleje Dolnośląskie apelują: włączmy Towarową Obwodnicę Wrocławia do ruchu pasażerskiego
Dolnośląski przewoźnik ma plan na upłynnienie ruchu kolejowego we Wrocławiu. Do aktualnej siatki połączeń miałaby zostać włączona magistrala towarowa, która jest obecnie wykorzystywana wyłącznie do przewozu towarów, ale nie pasażerów. Według zarządu Kolei Dolnośląskich jej funkcje mogłyby zostać rozszerzone. Rozwiązanie popiera Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Trwają zaawansowane prace na budowie nowego dworca kolejowego Olsztyn Główny [FILM]artykuł
Pokaż artykuł
Trwają zaawansowane prace na budowie nowego dworca kolejowego Olsztyn Główny [FILM]
Nowy dworzec kolejowy Olsztyn Główny to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w stolicy Warmii i Mazur. Powstanie w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Będzie to czwarty w kolejności Dworzec Główny w Olsztynie. Pierwszy wybudowano w 1872 roku, drugi po 1945 roku, na skutek odbudowy pierwszego, natomiast trzeci w latach 1969-1971.
Budowa nowego dworca Olsztyn Główny powoli zbliża się do końca [FILMY]artykuł
Pokaż artykuł
Budowa nowego dworca Olsztyn Główny powoli zbliża się do końca [FILMY]
Nowy dworzec kolejowy Olsztyn Główny to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w stolicy Warmii i Mazur. Powstanie w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Będzie to czwarty w kolejności Dworzec Główny w Olsztynie. Pierwszy wybudowano w 1872 roku, drugi po 1945 roku, na skutek odbudowy pierwszego, natomiast trzeci w latach 1969-1971.
Pierwszy krok do budowy obwodnic Słubicartykuł
Pokaż artykuł
Pierwszy krok do budowy obwodnic Słubic
Współpraca strony rządowej i samorządowej pozwoli na rozpoczęcie prac przygotowawczych związanych z budową obwodnicy Słubic w województwie lubuskim. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał 27 września 2023 r. Program inwestycji umożliwiający przystąpienie do opracowania dokumentacji projektowej dla obwodnicy planowanej do realizacji w ciągu drogi krajowej nr 31. Inwestycja ta została ujęta na liście rezerwowej Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.
W Gdańsku zawisła wiecha na budowie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego artykuł
Pokaż artykuł
W Gdańsku zawisła wiecha na budowie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego
Na powstającym w Gdańsku przy ul. Roberta de Plelo, Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zawisła tradycyjna wiecha symbolizująca wybudowanie najwyższego punktu obiektu.
Ulice Legnicka i Lotnicza się zazielenią. Miasto rozpoczęło sadzenie prawie 1000 nowych drzew [FILM]artykuł
Pokaż artykuł
Ulice Legnicka i Lotnicza się zazielenią. Miasto rozpoczęło sadzenie prawie 1000 nowych drzew [FILM]
Z kilkuletnim opóźnieniem, ale jednak w końcu rusza projekt zazielenienia jednej z głównych dróg wjazdowych i wyjazdowych Wrocławia – ciągu ulic Legnickiej i Lotniczej. Wzdłuż obu ulic posadzone zostanie łącznie 932 drzew różnych gatunków. Jest to realizacja dawno obiecywanego przez wrocławski magistrat programu "Zielonych Tętnic Wrocławia".
Budowa Centrum Offshore UMG w Gdańsku na ostatniej prostej [FILM + ZDJĘCIA]artykuł
Pokaż artykuł
Budowa Centrum Offshore UMG w Gdańsku na ostatniej prostej [FILM + ZDJĘCIA]
Coraz bliżej zakończenia budowy Centrum Offshore UMG. Powstająca w sąsiedztwie Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku inwestycja Uniwersytetu Morskiego w Gdyni gotowa będzie w poł. 2023 r.
Przy ulicach Legnickiej i Lotniczej we Wrocławiu miasto posadzi prawie 1000 nowych drzew [WIZUALIZACJE]artykuł
Pokaż artykuł
Przy ulicach Legnickiej i Lotniczej we Wrocławiu miasto posadzi prawie 1000 nowych drzew [WIZUALIZACJE]
Z kilkuletnim opóźnieniem, ale jednak w końcu rusza projekt zazielenienia jednej z głównych dróg wjazdowych i wyjazdowych Wrocławia – ciągu ulic Legnickiej i Lotniczej. Wzdłuż obu ulic posadzone zostanie łącznie 932 drzew różnych gatunków. Jest to realizacja dawno obiecywanego przez wrocławski magistrat programu "Zielonych Tętnic Wrocławia". Pierwsze z nowych drzew symbolicznie zasadzono w środę, 2 listopada przy placu Strzegomskim.
Kup mieszkanie w sercu Wrocławia i zarabiaj 7 procent w skali rokuartykuł
Pokaż artykuł
Kup mieszkanie w sercu Wrocławia i zarabiaj 7 procent w skali roku
Braniborska to obiekt, który odpowiada oczekiwaniom zarówno osób poszukujących miejsca do życia, jak również inwestorom chcącym powiększyć swój portfel nieruchomości. Deweloper wprowadza innowacyjny program dający gwarancję najmu.
GDDKiA przygotowuje się do rozbudowy kolejnego odcinka autostrady A4 z Krakowa do Tarnowaartykuł
Pokaż artykuł
GDDKiA przygotowuje się do rozbudowy kolejnego odcinka autostrady A4 z Krakowa do Tarnowa
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przygotowuje się do rozbudowy kolejnego odcinka autostrady A4. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał Program Inwestycji na opracowanie dokumentacji przygotowawczej dla trasy z Krakowa do Tarnowa.
W woj. śląskim powstanie wielka wielkoskalowa fabryka zielonego wodoru!artykuł
Pokaż artykuł
W woj. śląskim powstanie wielka wielkoskalowa fabryka zielonego wodoru!
Szykuje się nowa, olbrzymia inwestycja w województwie śląskim. H2Silesia, projekt wodorowy Polenergii, może otrzymać do 142,77 mln euro. Projekt H2Silesia zakłada budowę wielkoskalowej fabryki zielonego wodoru o mocy ok. 105 MW, która będzie w stanie wyprodukować ok. 13 000 ton tego surowca rocznie. Polenergia to jedyna polska firma objęta programem Hy2Infra.
REKLAMA